Zarząd Transportu Publicznego wprowadził od 12 kwietnia do odwołania dalsze ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w związku z utrzymującym się stanem epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Zmiany te mają na celu dostosowanie oferty transportu zbiorowego do występujących potrzeb przewozowych, a także zachęcenie ludzi do pozostania w domach i podróżowania środkami transportu zbiorowego wyłącznie w pilnych potrzebach.
Głównym założeniem zmian jest ograniczenie funkcjonowania linii tramwajowych i autobusowych miejskich wyłącznie do okresów szczytowych, gdy występuje zapotrzebowanie na transport do i z zakładów pracy, czyli w godzinach: 4.30-8.00, 12.30-16.00 oraz 19.00-22.30 (dla wybranych linii). W tych okresach zostaną utrzymane częstotliwości kursowania właściwe dla danego dnia tygodnia (z uwzględnieniem wszystkich obowiązujących już ograniczeń). W okresach pozaszczytowych (8.00-12.30 oraz 16.00-19.00) będą kursować wybrane linie z częstotliwością co 60 minut. Jednocześnie została całkowicie zawieszona komunikacja nocna. Zostają również utrzymane wszystkie zmiany i ograniczenia wprowadzone dotychczas.
Linie tramwajowe:
• nr 1, 3, 4, 8, 20, 21, 50, 52, 70 - kursują we wszystkie dni tygodnia według następującego porządku:
- w godzinach ok. 4.30-8.00, 12.30-16.00 oraz 19.00-22.30/23.00 z dotychczasową częstotliwością odpowiednią dla danego dnia tygodnia;
- w pozostałych godzinach co 60 minut;
• nr 2, 9, 11, 14, 18, 22, 24 - kursują we wszystkie dni tygodnia tylko w godzinach ok. 4.30-8.00, 12.30-16.00 oraz 19.00-22.30/23.00 z dotychczasową częstotliwością odpowiednią dla danego dnia tygodnia;
• nr 5, 16, 17, 49, 71, 76, 78 - zostały zawieszone;
• nr 13 i 19 - kursują tylko w dni powszednie w godzinach ok. 4.30-8.00 oraz 12.30-16.00.
Linie autobusowe miejskie: • linie 100, 101, 109, 116, 127, 134, 140, 154, 168, 176, 183, 192, 501, 502, 537, 743 - kursują tylko w dni powszednie;
• nr 102, 103, 105/405, 107, 110, 111, 112, 113, 114, 117, 120, 122, 123, 125, 128, 130, 133, 135, 137, 138, 139, 142, 144, 152, 156, 160, 163, 164, 169/469, 172, 173, 174, 175, 178/478, 179, 182, 184/484, 193, 194, 503 - kursują również w godzinach 19.00-22.30 ze zwykłą częstotliwością;
• nr 114, 138, 139, 144, 152, 159, 163, 169/469, 172, 178/478, 182, 503 - kursują w okresach pozaszczytowych z częstotliwością co 60 minut;
• nr 132, 149, 166, 413, 429, 475, 482, 511 - w dalszym ciągu są zawieszone.
Linie autobusowe nocne:
• funkcjonowanie komunikacji nocnej zostało całkowicie zawieszone.
Powyższe zasady będą obowiązywać do czasu zniesienia przez władze państwowe ograniczeń w przemieszczaniu się osób. Szczegółowe rozkłady jazdy dla wszystkich linii znajdują się na stronie internetowej: http://rozklady.ztp.krakow.pl/?_ga=2.126344260.853083238.1587052955-1038481418.1587052955
Ograniczenie funkcjonowania komunikacji miejskiej ma na celu dostosowanie transportu zbiorowego do zmniejszonych potrzeb przewozowych (liczba pasażerów zmniejszyła się obecnie dziesięciokrotnie) oraz zapewnienie działania komunikacji miejskiej po ustaniu epidemii. Tygodniowe wpływy z biletów obecnie są mniejsze średnio o ok. 7,4 mln zł.
Przed wprowadzeniem stanu epidemii pojazdami komunikacji miejskiej tygodniowo podróżowało ok. 7,5 mln pasażerów. Obecnie jest ich ok. 700 tys. Do pojawienia się epidemii koronawirusa dochody z biletów na utrzymanie komunikacji wynosiły średnio 8 mln zł na tydzień, teraz jest to ok. 600 tys. zł. Przedtem, w każdym tygodniu miasto dopłacało do funkcjonowania tramwajów i autobusów ok. 4,6 mln zł w ciągu siedmiu dni, obecnie jest to ok. 6 mln zł.
Przy zachowaniu rozkładów jazdy z normalnego tygodnia przy obecnych dochodach z biletów, tygodniowa dopłata budżetu miasta wynosiłaby ok. 12 mln zł. Spore ograniczenia kursów komunikacji miejskiej umożliwiają wprowadzenie koniecznych w tej sytuacji oszczędności – po ok. 2 mln zł dziennie. Pozwoli to także na lepsze funkcjonowanie transportu zbiorowego w Krakowie w następnych miesiącach.
Głównym celem wprowadzonych od 12 kwietnia zmian, jest ograniczenie funkcjonowania linii tramwajowych i autobusowych miejskich wyłącznie do okresów szczytowych – gdy występuje zapotrzebowanie na transport do i z zakładów pracy, czyli w godzinach: 4.30–8.00, 12.30–16.00 oraz 19.00–22.30 (dla wybranych linii). W tych okresach zostają utrzymane częstotliwości kursowania właściwe dla danego dnia tygodnia (z uwzględnieniem wszystkich obowiązujących już ograniczeń). W okresach pozaszczytowych (8.00–12.30 oraz 16.00–19.00) kursują wybrane linie z częstotliwością co 60 minut. Szczegółowe rozkłady jazdy na stronie internetowej: http://rozklady.ztp.krakow.pl/?_ga=2.29768822.853083238.1587052955-1038481418.1587052955









