AKTUALNOŚCI

Wszystkich Świętych – informacje praktyczne

...

W związku z dniem Wszystkich Świętych w najbliższych dniach wybierzemy się na groby naszych bliskich. Władze miasta zachęcają wszystkich udających się na cmentarze, aby zrezygnowali z samochodu i wybrali komunikację miejską. Na ulice wyjadą dodatkowe autobusy i tramwaje. Dzięki wzmocnieniom dojazd do cmentarzy komunikacją miejską będzie dużo szybszy.

• Komunikacja miejska
Jak co roku w dzień Wszystkich Świętych w mieście do obsługi pasażerów uruchomionych zostanie dodatkowych 9 linii tramwajowych oraz 23 linie autobusowe. Będą one obsługiwać wszystkie większe cmentarze na terenie Krakowa oraz nekropolie w Wieliczce i Rząsce. Pełna oferta dodatkowych linii funkcjonować będzie w dniu 1 listopada (czwartek). Wzmocnienia będą obowiązywać do 4 listopada (niedziela), dzięki czemu będzie można rozłożyć wizyty na cmentarzach na kilka dni.

W mieście jak zwykle ze przy nekropoliach wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie policja. Wybierając się komunikacją miejską zaoszczędzimy czas przeznaczony na poszukiwanie miejsca postojowego.

• Godziny otwarcia cmentarzy komunalnych
- 1 listopada - od godz. 6:00 do ostatniego odwiedzającego
- 2 listopada - od godz. 7:00 do 22:00
- 3 i 4 listopada - od godz. 7:00 do 20:00

• Ochrona osób i mienia
Do 2 listopada w pobliżu cmentarzy i na ich terenie wzmożone będą patrole policji i straży miejskiej. Teren cmentarzy będzie również patrolowany przez pracowników Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

• Zachowanie w przypadkach nadzwyczajnych
Wszelkie uwagi, spostrzeżenia i zgłoszenia osób zaginionych prosimy kierować do pracowników dyżurujących w Biurze Obsługi Klienta, do portierów lub pracowników ZCK znajdujących się na terenie cmentarza, których będzie można rozpoznać po identyfikatorach.

• Dostęp do cmentarzy
Na wszystkich cmentarzach komunalnych zostaną uruchomione dodatkowe wejścia i wyjścia.

• Toalety
Oprócz znajdujących się na cmentarzach stałych toalet udostępnione zostaną dodatkowe toalety przenośne wraz z ich pełnym serwisem.

Kontenery na śmieci
Oprócz dotychczasowych koszy znajdujących się na terenie cmentarzy przewidziano dodatkowe kontenery na śmieci. Ustawione one zostaną w newralgicznych miejscach cmentarzy komunalnych.

• Pomoc dla osób niepełnosprawnych
Na cmentarzach: Rakowickim, Prądnik Czerwony i Grębałów w dniu 1 listopada osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z przewozu meleksami do grobów rodzinnych. Meleksy ustawione zostaną przy bramach wyżej wymienionych cmentarzy. Obsługę meleksów zapewnią pracownicy ZCK.
Ponadto do 5 listopada dostępne będą dodatkowe wózki inwalidzkie, które znajdować się będą na: cmentarzu Rakowickim (na portierni przy bramie głównej, na portierni przy al. 29. Listopada, na portierni przy ul. Prandoty), a także na cmentarzach: Podgórskim, Prądnik Czerwony i Grębałów.

• Punkty medyczne
1 listopada od godz. 10.00 do 17.00 na cmentarzu Rakowickim i od godziny 10.00 do 15.00 na cmentarzach: Podgórze, Prądnik Czerwony i Grębałów uruchomione zostaną punkty medyczne, obsługiwane przez dyżurujących przedstawicieli służb medycznych wyposażonych w podstawowe środki sanitarne i opatrunkowe.

• Tablice informacyjne
Ułatwieniem dla odwiedzających cmentarze komunalne będzie rozmieszczenie tablic informacyjnych. Dodatkowo w Biurach Obsługi Klienta ZCK dostępne będą plany cmentarzy z zaznaczoną lokalizacją, m.in.:
- kontenerów na śmieci,
- punktu medycznego,
- ujęć wody,
- toalet
- dodatkowych wejść i wyjść.
W związku z tym, że bramy główne cmentarzy są głównym ciągiem komunikacyjnym udostępnianym w ciągu całego roku nie ma potrzeby ich dodatkowego oznaczania.

• Dodatkowe dyżury pracowników ZCK
W dniu 1 listopada 2018 r. w budynkach administracyjnych cmentarzy Rakowickiego, Podgórskiego, Prądnik Czerwony i Grębałów pracownicy ZCK pełnić będą dyżury informacyjne, w trakcie których będzie możliwość uzyskania informacji o lokalizacji poszczególnych grobów. W uzasadnionych przypadkach możliwe będzie wskazanie przez dyżurujących pracowników lokalizacji grobu bezpośrednio w terenie. Dyżury odbywać się będą od godz. 8.00 do 15.30.

• Kwesty na cmentarzach
- Stowarzyszenie Podgórze.Pl - zbiórka na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Podgórze 1 listopada na cmentarzu Podgórskim.
- Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum - Hospicjum im. Św. Łazarza -zbiórka na działalność statutową Hospicjum, opiekującego się osobami dotkniętymi chorobą nowotworową u kresu ich życia 1 listopada na cmentarzu Prądnik Czerwony, Grębałów, Bronowice, Mydlniki, Prokocim, Pychowice i Wola Duchacka; 2 listopada na cmentarzu Rakowickim, Podgórskim, Prądnik Czerwony, Grębałów, Bronowice i Mydlniki; 3 listopada na cmentarzu Rakowickim, Podgórskim, Prądnik Czerwony, Grębałów oraz 4 listopada na cmentarzu Rakowickim.
- Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa „OKRK” - 1 i 2 listopada na cmentarzu Rakowickim.
- Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - 1 listopada na cmentarzu Rakowickim.
- Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”- zbiórka na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych 1 i 2 listopada na cmentarzu Rakowickim.
- Hufiec ZHO Kraków-Podgórze (Szczep „Z Dębowego Lasu”_ - zbiórka na rzecz celów statutowych ZHP, m.in. działalności wychowawczej i oświatowej oraz pomocy społecznej 1 listopada na cmentarzach Czerwone Maki i Kobierzyn-Lubostroń.
- Fundacja Słoneczny Uśmiech - zbiórka na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich i ciężko chorym do 4 listopada na cmentarzu Podgórskim, Grębałów, Prądnik Czerwony i Bronowice.
- Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Małopolski - zbiórka na rzecz utrzymania i renowacji kresowych cmentarzy i miejsc pamięci 1 listopada na cmentarzu Bronowice.

Ostrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których zbiórka do puszek, nie została zgodnie z obowiązującym prawem zarejestrowana, jak również nie posiadającym identyfikatorów reprezentowanej organizacji.

• Lokalizator grobów
Zarząd Cmentarzy Komunalnych zachęca do skorzystania z internetowego lokalizatora grobów znajdującego się na stronie www.rakowice.pl. Wystarczy wpisać nazwisko i imię osoby zmarłej wybrać cmentarz, a komputer pokaże, na jakiej kwaterze, w którym rzędzie osoba zmarła jest pochowana. Dodatkowo na stronie internetowej www.rakowice.eu udostępniona jest wersja lokalizatora umożliwiająca odszukanie grobu podając imię i nazwisko osoby zmarłej, przybliżony rok pochowania. Lokalizator wskaże cmentarz, kwaterę, rząd i miejsce pochowania.

• Memento Vitae – koncert bez bisów i oklasków
W dniu Wszystkich Świętych 1 listopada, o godz. 19.00 Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje czwartą edycję „Memento Vitae – koncertu bez bisów i oklasków”, który odbędzie się na cmentarzu Rakowickim i w swej wymowie będzie apoteozą życia w obliczu śmierci.

 • Zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie dnia Wszystkich Świętych na terenie Dzielnicy III

  • ulica Powstańców: Zmiany w organizacji ruchu obowiązują 1 listopada od godz. 5:00: - ulica wyłączona z ruchu na odcinku od ulicy Strzelców do skrzyżowania z drog(...)
 • Rakowice-Czyżyny – pierwsze lotnisko Rzeczypospolitej. Dziedzictwo, zagrożenia i kierunki przekształceń – w drodze do Lotniczego Parku Kulturowego

  Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej w ramach cyklu „Zaadoptuj przestrzeń” zapraszają na spotkania na temat (...)
 • Wzmocnienia Komunikacji Miejskiej przed Wszystkimi Świętymi w dniach 27-28 października

  Komunikacja Miejska w Krakowie funkcjonować będzie w dniu 27.10.2018 r. według sobotniego rozkładu jazdy, natomiast w dniu 28.10.2018 r. według świątecznego rozkładu(...)
 • Patroni Ulic - edycja 2018

  Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Biblioteka Kraków i Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 już po raz szósty organizują konkurs dla dzieci i młodzież(...)
 • Sesja XLIX - 18.10.2018

  Zarząd Rady Dzielnicy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na XLIX sesję Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Sesja odbędzie się 18.10.2018 o godzinie 18.00 (...)
 • Wikingowie w MDK

  Młodzieżowy Dom Kultury - al. 29 Listopada 102 zaprasza na imprezę „Wikingowie” – spotkanie z przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej Tyr Hird specjalizującej się w(...)
 • Wybory Samorządowe 2018

  Wybory Samorządowe 2018 21 października - wybory: Prezydenta Miasta Krakowa do Rady Miasta Krakowa do Sejmiku Wojewódzkiego 2 grudnia wybory: do Rad Dzielni(...)
 • Klub Malwa rozkwita w nowym sezonie!

  Klub Malwa funkcjonuje w strukturze Krakowskiego Forum Kultury (dawniej Śródmiejski Ośrodek Kultury) od 1991 roku. Działalność Klubu opiera się na organizacji koncer(...)
 • Konsultacje Społeczne

  Dyrektor Biura Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych UMK zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 (...)
 • Darmowe dyżury prawne

  W najnowszym numerze „Biuletynu Rady Dzielnicy III” z września w artykule „Darmowe porady prawne” wkradł się błąd z datami dyżurów. Dziękujemy za czytelniczą czujnoś(...)
 • Otwarcie parku kieszonkowego przy ul. Celarowskiej

  Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie serdecznie zapraszają mieszkańców Dzielnicy III Prądnik Czerwony na otwarcie Parku Kiesz(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.