AKTUALNOŚCI

Patroni Ulic - edycja 2018

...

Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Biblioteka Kraków i Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 już po raz szósty organizują konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej pod tytułem „Patroni krakowskich ulic”. Ma on przybliżać młodym ludziom postaci zasłużonych osób, które dzięki decyzjom Rady Miasta Krakowa patronują krakowskim ulicom.

Zadaniem uczestników będzie przygotowanie specjalnego lapbooka, czyli autorskiej książki. Będzie można ją wykonać umieszczając w okładkach o formacie A3 dowolnie dobrane elementy, komponując z części logiczną całość, wyróżniając najważniejsze treści i chowając w koperty lub papierowe skrytki to, co uczestnik uzna za warte odkrycia lub głębszej refleksji. Nie ma ściśle określonych zasad, ważniejsza jest tu fantazja, twórcze wykorzystanie papierowych materiałów i przedstawienie za ich pomocą wybranego zagadnienia.

Udział w konkursie będzie niezwykłą przygodą i lekcją historii o mieście, tym bardziej, że jubileuszowy rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości może zachęcać do przypomnienia postaci osób, które przyczyniły się do polskiej wolności. Jest to liczna grupa patronów ulic, zarówno przypominających uczestników walk o wolność i granice z lat 1914-1921, jak działaczy politycznych, społecznych i samorządowych, artystów, pisarzy i poetów, których działania prowadziły do budzenia lub umocnienia polskości. Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, jest współorganizowany wraz z innymi partnerami, zajmującymi się promocją krakowskiej historii i tradycji – którymi są m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana, Towarzystwo Prądnickie oraz Rady Dzielnic I Stare Miasto, II Grzegórzki i VII Zwierzyniec.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa oraz Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, zaś medialnym patronatem objął go miesięcznik społeczno-kulturalny „Kraków”.

Prace można nadsyłać do 9 listopada 2018 r. Szczegółowy regulamin znajduje się na stronach organizatorów.

RegulaminKonkursu

 • Zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie dnia Wszystkich Świętych na terenie Dzielnicy III

  • ulica Powstańców: Zmiany w organizacji ruchu obowiązują 1 listopada od godz. 5:00: - ulica wyłączona z ruchu na odcinku od ulicy Strzelców do skrzyżowania z drog(...)
 • Wszystkich Świętych – informacje praktyczne

  W związku z dniem Wszystkich Świętych w najbliższych dniach wybierzemy się na groby naszych bliskich. Władze miasta zachęcają wszystkich udających się na cmentarze, (...)
 • Rakowice-Czyżyny – pierwsze lotnisko Rzeczypospolitej. Dziedzictwo, zagrożenia i kierunki przekształceń – w drodze do Lotniczego Parku Kulturowego

  Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej w ramach cyklu „Zaadoptuj przestrzeń” zapraszają na spotkania na temat (...)
 • Wzmocnienia Komunikacji Miejskiej przed Wszystkimi Świętymi w dniach 27-28 października

  Komunikacja Miejska w Krakowie funkcjonować będzie w dniu 27.10.2018 r. według sobotniego rozkładu jazdy, natomiast w dniu 28.10.2018 r. według świątecznego rozkładu(...)
 • Sesja XLIX - 18.10.2018

  Zarząd Rady Dzielnicy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na XLIX sesję Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Sesja odbędzie się 18.10.2018 o godzinie 18.00 (...)
 • Wikingowie w MDK

  Młodzieżowy Dom Kultury - al. 29 Listopada 102 zaprasza na imprezę „Wikingowie” – spotkanie z przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej Tyr Hird specjalizującej się w(...)
 • Wybory Samorządowe 2018

  Wybory Samorządowe 2018 21 października - wybory: Prezydenta Miasta Krakowa do Rady Miasta Krakowa do Sejmiku Wojewódzkiego 2 grudnia wybory: do Rad Dzielni(...)
 • Klub Malwa rozkwita w nowym sezonie!

  Klub Malwa funkcjonuje w strukturze Krakowskiego Forum Kultury (dawniej Śródmiejski Ośrodek Kultury) od 1991 roku. Działalność Klubu opiera się na organizacji koncer(...)
 • Konsultacje Społeczne

  Dyrektor Biura Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych UMK zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 (...)
 • Darmowe dyżury prawne

  W najnowszym numerze „Biuletynu Rady Dzielnicy III” z września w artykule „Darmowe porady prawne” wkradł się błąd z datami dyżurów. Dziękujemy za czytelniczą czujnoś(...)
 • Otwarcie parku kieszonkowego przy ul. Celarowskiej

  Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie serdecznie zapraszają mieszkańców Dzielnicy III Prądnik Czerwony na otwarcie Parku Kiesz(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.