AKTUALNOŚCI

Nowa szkoła podstawowa z tradycjami

...

Na terenie naszej dzielnicy przy ulicy Seniorów Lotnictwa 5, w miejscu wygaszanego na mocy reformy oświaty Gimnazjum nr 11, powstała Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 128 im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego. Nie jest ona do końca taka nowa, gdyż odwołuje się do tradycji podstawówki, która pod tym samym numerem i nazwą istniała tu już od 1970 roku.

Debiut szkoły można uznać za bardzo udany, ponieważ we wrześniu rozpoczęło w niej naukę aż sześć klas – po jednej na każdym poziomie – od pierwszej do siódmej, brakuje jedynie drugiej. Specyfiką szkoły jest nauczanie w systemie integracyjnym a co za tym idzie: niewielkie klasy, obecność nauczycieli wspomagających i rozbudowana pomoc psychologiczno-pedagogiczna.
Uczniowie mają do dyspozycji ładne, dobrze wyposażone, świeżo wyremontowane sale lekcyjne i pracownie, mogą korzystać z działającej na miejscu stołówki oraz rozwijać swoje zainteresowania dzięki szerokiej ofercie zajęć świelicowych. Na remont czeka już tylko elewacja budynku i jego najbliższe otoczenie, przede wszystkim boiska.

W swojej pracy wychowawczej szkoła bardzo mocno odwołuje się do idei reprezentowanych przez swego patrona – niepełnosprawnego asa lotnictwa i bohatera II wojny światowej – kładzie nacisk na rozwój osobisty, przezwyciężanie własnych trudności i szacunek dla drugiego człowieka.
Ważna jest atmosfera panująca w klasie, tworzenie zgranych, wspierających się zespołów. W „Skarżyńskim” spędza się czas nie tylko w szkolnych ławkach, jest tu miejsce na wycieczki, osiąganie podczas przerw mistrzostwa w tenisie stołowym i „piłkarzykach” oraz wieczorne wyjścia do teatru.

Ania i Kaja z szóstej klasy zapytane, dlaczego lubią swoją szkołę, odpowiadają: „Tu mamy świetne koleżanki, stołówkowe obiady są pyszne i zawsze jest co robić na przerwach. Po prostu nie da się nudzić!” Szkoła Podstawowa nr 128 ma jeszcze jedną wyróżniającą cechę – wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 razem z XXIII liceum Ogólnokształcącym. Czy to zaleta? Na pewno tak uważają dzieciaki, z którymi licealiści bawią się na świetlicy w ramach zorganizowanego w szkole wolontariatu. Zajęcia ze starszymi kolegami cieszą się tu wielkim powodzeniem. Możliwość kontynuowania nauki w tym samym budynku po ukończeniu szkoły podstawowej będzie też ważna dla wszystkich tych uczniów, którzy z trudem znoszą zmiany.

Warto bliżej poznać ofertę tej nowej, dobrze zapowiadającej się szkoły. A już wkrótce będzie do tego okazja. Dni otwarte w Szkole Podstawowej nr 128 odbędą się 1 marca od 17.00 do 19.00 oraz 17 marca od 10.00 do 13.00, zaś XXIII Liceum Ogólnokształcące zaprasza dodatkowo 15 marca od 17.00 do 19.00 i 7 kwietnia od 10.00 do 13.00. Będzie można wtedy obejrzeć szkołę oraz porozmawiać z dyrekcją, nauczycielami i uczniami.

Joanna Michalewska

 • III Puchar Krakowa w Karate Tradycyjnym

  Krakowski Klub Karate Tradycyjnego zaprasza na III Puchar Krakowa w Karate Tradycyjnym dzieci i młodzieży. Turniej odbędzie się 03.03.2018 w hali sportowej Orzeł Pia(...)
 • Finisaż wystawy „Zwierzyniec zaprasza Rakowice”

  25 lutego zapraszamy w godz. 9:30-17:00 do Domu Zwierzynieckiego (ul. Królowej Jadwigi 41) na finisaż wystawy „Zwierzyniec zaprasza Rakowice”. Program finisażu: •(...)
 • Rakowice zapraszają... - spacer w dniu 24 lutego

  W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Młodzieżowy Dom Kultury - al. 29 Listopada 102 zap(...)
 • Krakowska Karta Rodzinna na rowery - 50% zniżki na system Wavelo

  Posiadaczy ważnej Krakowskiej Karty Rodzinnej serdecznie zapraszamy po odbiór voucherów uprawniających do wykupu z 50% rabatem rocznego abonamentu do korzystania z s(...)
 • Sesja XLI - 27.02.2018

  Zarząd Rady Dzielnicy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na XLI sesję Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Sesja odbędzie się 27.02.2018 o godzinie 19.00 (...)
 • „Zwierzyniec zaprasza Rakowice” - ostatni tydzień wystawy

  Do niedzieli 25 lutego w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41 prezentowana jest wystawa „Zwierzyniec zaprasza Rakowice” Wystawa jest czynna codziennie w (...)
 • Darmowe Dyżury Prawne

  Dzielnicy III Prądnik Czerwony zaprasza na darmowe dyżury prawne, które odbywają się w drugą środę miesiąca. W środę 14 lutego 2018 r. w godz. 14-17 będzie dyżuro(...)
 • Wokół Rynku Kleparskiego - Zwierzyniec zaprasza - Rakowice

  15 LUTEGO 2018 R., GODZ. 18.00 PAŁAC KRZYSZTOFORY – SALA AUDYTORYJNA KUPFERHAUS RYNEK GŁÓWNY 35, KRAKÓW Na kolejnym spotkaniu z cyklu Salon Książki Krakowskiej pr(...)
 • Ferie w MHK

  - PAŁAC KRZYSZTOFORY - Rynek Główny 35 W poszukiwaniu krakowskiego koguta… Podczas warsztatów przekonamy się, że w krakowskich legendach, tradycjach, a nawet sztuc(...)
 • Olimpijskie Ferie w Mieście

  Fundacja Oświatowa organizuje w dniach 19-23.02.2018 r. Olimpijskie Ferie w Mieście w Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów przy ul. Dzielskiego 1. Wydarzenie to ma fo(...)
 • Ferie w Muzeum Lotnictwa Polskiego

  Jeśli nie masz jeszcze pomysłu jak zorganizować czas Twojego dziecka w czasie ferii zimowych to serdecznie zapraszamy do Muzeum Lotnictwa Polskiego które przygotował(...)
 • Wielki konkurs wiedzy o Rakowicach - zgłoszenia do 10 lutego

  Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Młodzieżowy Dom Kultury - al. 29 Listopada 102 przygotowały konkurs w ramach promocji wys(...)
 • Spacer „Wieczysta i Rakowiczanka - rakowickie kluby sportowe”

  W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Zwierzyniec zaprasza Rakowice” Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Młodzieżowy Dom Ku(...)
 • Warsztaty teatralne dla młodzieży

  Młodzieżowy Dom Kultury - al. 29 Listopada 102 zaprasza młodzież od 15 roku życia na warsztaty teatralne, które swoim programem obejmować będą: zabiegi adaptacyjne, (...)
 • „Filcowanie na wesoło” – warsztaty biżuterii i rękodzieła

  Młodzieżowy Dom Kultury - al. 29 Listopada 102 zaprasza na dzieci i młodzież w wieku 7-14 lat na warsztaty plastyczne, podczas których będą oni projektować i szyć ró(...)
 • „Zima z jajem czyli od jajka Kolumba do jajka niespodzianki” - ferie w MDK

  Zapraszamy wszystkie dzieci ze szkół podstawowych pozostające w okresie ferii w Krakowie do włączenia się w zabawę „Zima z jajem czyli od jajka Kolumba do jajka nies(...)
 • JESTEM TWÓRCĄ KULTURY - FERIE ARTYSTYCZNE DLA DZIECI

  Podczas zbliżających się ferii zimowych w Integracyjnym Klubie Kultury Olsza dzieci z klas I - III szkoły podstawowej będą miały okazję nie tylko odwiedzić kilka z w(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.