AKTUALNOŚCI

Noc Muzeów 2019

...

„NATURAlnie” Noc zostanie zainaugurowana 17 maja o godz. 18.00 na dziedzińcu wewnętrznym Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Fabryki Emalia Oskara Schindlera – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W tegorocznej Nocy udział weźmie ponad 50 placówek muzealnych. Muzea czynne będą dla zwiedzających od godz. 19.00 do 1.00 w nocy. Podczas Nocy udostępniane będą wystawy stałe, czasowe oraz pomieszczenia muzealne na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Organizatorzy przygotowali także specjalne atrakcje, m.in. koncerty, warsztaty, prezentacje multimedialne i seanse filmowe, odczyty, pokazy walk rycerskich oraz specjalne oprowadzania z przewodnikiem.

W roku 2019 wprowadzono w każdym muzeum (z wyłączeniem tych instytucji, do których co do zasady wstęp jest nieodpłatny, jak np. w Muzeum Politechniki Krakowskiej) bilet wstępu w cenie 1 złotego dla każdego zwiedzającego. W Muzeum Narodowym i Muzeum Krakowa bilet za złotówkę upoważnia do wejścia do wszystkich oddziałów tych instytucji. Osoby „ustawowo” uprawnione do nieodpłatnego wstępu nie płacą oczywiście nawet tej symbolicznej złotówki. „Moneta” okolicznościowa będzie dodawana do każdego sprzedanego biletu jako pamiątkowy gadżet aż do wyczerpania nakładu. „Moneta” nie jest już biletem wstępu do muzeum i nie jest też od kilku lat biletem uprawniającym do przejazdu środkami komunikacji miejskiej w czasie trwania Nocy Muzeów.

Muzea przygotowały szereg atrakcji.

• Od 19.00 na dziedzińcu w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12) będzie prezentowane umundurowanie i wyposażanie wojskowe Jednostki Wojskowej Wojsk Specjalnych NIL, Małopolskiej Filmowej Grupy Rekonstrukcyjnej oraz Stowarzyszenia Proobronnego Terytorialni.
• O 21.00 i 23.00 Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1) zaprasza na oprowadzanie po niedostępnych na co dzień przestrzeniach budynku dawnego kina Światowid w Nowej Hucie. W międzyczasie o 22.00 w muzeum odbędzie się pokaz mody lat 90. przy dźwiękach muzyki z epoki „Niezapomniane lata 90.!” Wydarzenie nawiązuje do wystawy czasowej: „przeMieszczanie. Nowohucianin”, której narracja jest mocno osadzona w realiach lat 90.
• 18.00 Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. Św. Wawrzyńca 15) zaprasza na niezwykle interesujące wystawy: o technikach szyfrowania i przesyłania wiadomości „Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje” oraz „Tramwaj widmo” – audiowizualna opowieść o doświadczeniu podróżowania tramwajem powstała w ramach międzynarodowego projektu „Sounds of Changes”. Poza tym muzeum organizuje trzy spacery tematyczne po zabytkowym zespole krakowskiej Gazowni Miejskiej, Izbie Tradycji Krakowskiego Gazownictwa oraz czynnej stacji gazowej.
• Każdego zainteresowanego prawami fizyki, które rządzą naturą zapraszamy do Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema (al. Pokoju 68), szczególnie na astronomiczne zajęcia edukacyjne prowadzone przez przedstawicieli Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego z Niepołomic.
• Spośród wielu atrakcji związanych z prezentowaną w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (ul. Lipowa 4) wystawą „Natura w sztuce” z pewnością nie należy ominąć rozpoczynającego się o 20.00 oprowadzania po ekspozycji i projekcji filmu dokumentalnego „Czy czeka nas koniec?”, w którego powstanie zaangażowali się między innymi Leonardo DiCaprio i Martin Scorsese. Film wpisuje się w debatę na temat zmian klimatycznych na świecie.
• Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów będzie można odwiedzić w nowej odsłonie Rydlówkę (ul. W. Tetmajera 20) – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Polecamy tematyczne oprowadzania po meandrach historii dworku i zamieszkujących go rodzin z roślinami w tle, które stały się bohaterami wierszy i płócien malarskich Rydla, Wyspiańskiego i Tetmajera.
• Muzeum Narodowe w Krakowie - Gmach Główny zaprasza m.in. na wystawę „Wajda”, oprowadzanie oraz pokaz filmu: „Dyrygent”; na wystawę „Moc natury. Henry Moore w Polsce”, performens taneczny „Moore. Rzeźba w tańcu, taniec w rzeźbie”. Warto też zajrzeć na II piętro na wystawę czasową „Wyspiański. Posłowie” - o 19.30 po ekspozycji oprowadzą kurarorki Magdalena Laskowska i Łucja Skoczeń-Rąpała.
• Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” przygotowało m.in. „Kimono fashion show”, ceremonię herbacianą i ciekawe warsztaty.
• Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (al. Jana Pawła II 39) zaprasza od 19.00 na warsztaty dla dzieci i młodzieży (Szkoła Matematyki Alfa) oraz doświadczenia lotnicze przygotowane przez zespół specjalistów z Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.
• Miłośnicy szkła powinni odwiedzić Centrum Szkła i Ceramiki (ul. Lipowa 4), gdzie oprócz oprowadzania po wystawie stałej, będzie można uczestniczyć w pokazach ręcznego formowania szkła.
• Niewątpliwie atrakcją Nocy Muzeów w Pracowni i Muzeum Witrażu (al. Krasińskiego 23) będzie możliwość uczestniczenia w procesie tworzenia, nigdy nie zrealizowanego dzieła Stanisława Wyspiańskiego „Polonia w budowie”.
• O godz. 22.00 odbędzie się pokaz filmu Muzeum Utraconego - ,,Pamięć jest Kluczem” przed Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie, przybliżający problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury. W tym roku przypada 10-lecie projektu. Podczas tegorocznej edycji Muzeum Utraconego prezentować będziemy najcenniejsze działa odzyskane oraz utracone na przestrzeni wieków.

Szczegółowy program oraz lista instytucji biorących udział w przedsięwzięciu znajduje się na stronie internetowej https://www.krakowskienoce.pl

 • Mundurowy Dzień Dziecka!

  1 czerwca 2019 odbędą się tegoroczne obchody Dnia Dziecka zorganizowane przez małopolskie służby mundurowe. „Dzień Dziecka Małopolskich Służb Mundurowych” organizowa(...)
 • Konkurs „Osiedlowe place zabaw”

  Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ogłasza konkurs pn. „Osiedlowe place zabaw”. Konkurs jest skierowany do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które posiadają na(...)
 • Sesja VIII - 3.06.2019

  Zarząd Rady Dzielnicy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na VI sesję Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Sesja odbędzie się 03.06.2019 o godzinie 18.00 przy(...)
 • Zgłoś swój projekt do budżetu obywatelskiego miasta Krakowa do 31 maja

  Nowy plac zabaw? Więcej książek w bibliotekach? Organizacja koncertu? Szkolenia dla dzieci lub seniorów? Te i inne projekty można składać do budżetu obywatelskiego (...)
 • Płatne staże z możliwością zatrudnienia

  Jeśli jesteś osobą niepracującą tj. bezrobotną, bierną zawodowo masz szansę na znalezienie wymarzonego zajęcia. Ruszył nabór do projektu „Aktywni - Efektywni”, stano(...)
 • Program minigrantów „Działamy lokalnie”

  ArcelorMittal Poland wraz z Urzędem Miasta Krakowa zapraszają do udziału w programie grantowym „Działamy lokalnie" dla aktywnych mieszkańców Krakowa. Właściciel krak(...)
 • Targi Pracy i Przedsiębiorczości „Majówka z pracą”

  Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic na Targi Pr(...)
 • Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony odwołane

  Uwaga! Z powodu złych warunków pogodowych Festyn Rodzinny „Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony”, który był zaplanowany na sobotę 25 maja 2019 r. na stadionie KS Wi(...)
 • Festyn Rodzinny „Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony” - sobota 25 maja 2019 r.

  Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony serdecznie zapraszają na Festyn Rodzinny „Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony”, który odbędzie się w sobotę 25 maja 20(...)
 • #biblioteka, czyli „Tydzień Bibliotek” z Biblioteką Kraków

  Trwa XVI edycja ogólnopolskiego „Tygodnia Bibliotek”. Biblioteka Kraków zaprasza wszystkich miłośników książek do udziału w przygotowanych przez nią wydarzeniach. (...)
 • Dyżur Przewodniczącego

  Dyżur Przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony 15 maja 2019 został odwołany.
 • Zgłoś bazgroły

  Zachęcamy wszystkich mieszkańców Dzielnicy 3 Prądnik Czerwony do walki z nielegalnym graffiti i do włączenia się w działania na rzecz poprawy czystości i estetyki na(...)
 • Wykład „Leonardo da Vinci – artysta wszechstronny”

  Nowohucka Akademia Seniora (os. Centrum A 6a) zapraszam w poniedziałek 13 maja o godz. 15:00 na bezpłatny wykład „Leonardo da Vinci – artysta wszechstronny”. W maju (...)
 • Pomnik Polskich Lotników w Normandii w Muzeum Lotnictwa Polskiego

  11 maja o godz.12.00 w Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbędzie się prezentacja i uroczyste pożegnanie pomnika Polskich Lotników w Normandii przed jego drogą do Francji.(...)
 • Konkurs plastyczny NOWA HUTA Z ŻONKILEM W TLE oraz pokonkursowa wystawa prac organizowana w ramach obchodów Jubileuszu 70–lecia Nowej Huty

  Nowa Huta ma już 70 lat, a historia Hospicjum św. Łazarza, pierwszego w Polsce, jest nierozerwalnie związana z jej dziejami. Świętując ten jubileusz pragniemy zachęc(...)
 • Sesja VII - 14.05.2019

  Zarząd Rady Dzielnicy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na VI sesję Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Sesja odbędzie się 14.05.2019 o godzinie 18.00 przy(...)
 • Darmowe dyżury prawne

  Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony zaprasza na darmowe dyżury prawne, które odbywają się w drugi czwartek miesiąca. W czwartek 9 maja 2019 r. w godz. 14-17 będzi(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.