AKTUALNOŚCI

Karate jest dla każdego

...

To nieprawda, że aby rozpocząć treningi trzeba być wysportowanym i rozciągniętym. Każdy, kto ma czarny pas, przyszedł kiedyś na pierwszy trening – o Karate Kyokushin opowiadają sensei Łukasz Sękiewicz, sensei Grzegorz Brucki i senpai Jakub Grzymek, instruktorzy Klubu Mistrzostwa Karate Kyokushinkai, którzy prowadzą treningi w Zespole Szkół Nr 1 przy ul. Ułanów 3.

- Słusznie mówi się, że Kyokushin to „twarda” odmiana karate?
- Łukasz Sękiewicz, II DAN (ŁS): Faktycznie Kyokushin to pełnokontaktowa, niezwykle wymagająca sztuka walki. Jednak zajęcia prowadzone są w bezpieczny sposób. System treningu został dopracowany przez lata i obecnie na karate może przyjść w zasadzie każdy. Zresztą Kyokushin to nie tylko walka i ćwiczenia fizyczne. Wykonujemy również techniki kihon (jap. podstawy), formy nazywane po japońsku kata (dosł. forma ścisła), a także uczymy samoobrony.

- Treningi początkujących są mniej wymagające fizycznie?
- Jakub Grzymek, 2 kyu (JG): Tak, choć to nie znaczy, że są lekkie. Na początku uczymy podstaw: poprawnego wykonywania technik, prawidłowego zachowania w walce.

- Jak treningi wpływają na zdrowie?
- Grzegorz Brucki, I DAN (GB): Znacznie poprawia się kondycja fizyczna. Obserwujemy to niemal z treningu na trening: ćwiczący z każdym tygodniem są w stanie wytrzymać więcej. A po pół roku poprawa wydolności jest ogromna.
- ŁS: Kolejną sprawą jest korzystny wpływ treningu na wady postawy. „Okrągłe plecy”, skrzywienia kręgosłupa – duża część tych problemów wynika z siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej. Ćwiczenia rozciągające, które stosujemy podczas treningów, w dużym stopniu opierają się na ćwiczeniach korekcyjnych. Dlatego, jeśli zmiany w postawie nie są zbyt zaawansowane, treningi mogą mieć doskonałe efekty. Ważne jest też to, że u trenujących karate ryzyko wystąpienia niektórych chorób (nadciśnienia tętniczego, zawału) jest mniejsze.

- Wielu wybiera obecnie siłownię zamiast sportów walki.
- JG: Trening na siłowni też może przynieść korzyści zdrowotne. Niestety, trenuje się tam często bez nadzoru przeszkolonego instruktora, obciąża się stawy i niesymetrycznie rozbudowuje muskulaturę. I zaczynają się problemy: nieprawidłowo pochyla się miednica, rozwijają się „okrągłe plecy”, boli w odcinku lędźwiowym kręgosłupa itd.

- Ale ryzyko kontuzji jest mniejsze niż na karate.
- GB: Przeciwnie! Poważne urazy w Kyokushin są bardzo rzadkie – podczas treningów niemal się nie występują. Bo trudno uznać kilka stłuczeń za kontuzję. Co istotne, część ćwiczeń wykonujemy z użyciem worków bokserskich czy tarcz, stosujemy też ochraniacze.
- JG: Nie zapominajmy o roli prawidłowo przeprowadzonej rozgrzewki. Na początku wszystkie stawy są uruchamiane – wykonuje się pełny zakres ich ruchów. Potem intensywność ćwiczeń wzrasta, rozgrzewa się całe ciało, a na koniec przeprowadza się profesjonalne rozciąganie. Dzięki temu ryzyko kontuzji jest mniejsze.

- Nie będąc dobrze rozciągniętym nie ma sensu przychodzić na treningi?
- ŁS: Skąd! To nieprawda, że na karate może przyjść tylko ktoś wysportowany i rozciągnięty. Nikt nie rodzi się mistrzem. Każdy posiadacz czarnego pasa przyszedł kiedyś na pierwszy trening. To „biały pas”, który nie przestał trenować.
- GB: Niektórzy obawiają się też, że dla nich jest już za późno – mówią, że są „za starzy”. A przecież rekreacyjnie karate można ćwiczyć w każdym wieku, nikt nie zmusza do wykonywania wszystkich ćwiczeń czy do ciężkich sparingów.

- Karate uczy pokory?
- ŁS: I to bardzo! Treningi rozwijają także takie cechy, jak zaangażowanie, systematyczność. Japończycy mówią Nana korobi ya oki – jeśli ucząc się upadniesz siedem razy, to podniesiesz się osiem.
- JG: Dorośli z kolei mają doskonałą okazję, aby oderwać się od codziennych problemów. Nic tak nie relaksuje, jak porządny wysiłek i kilka rund treningu na workach bokserskich.

KMKK prowadzi treningi w Zespole Szkół Nr 1 przy ul. Ułanów 3 w Krakowie, a także w Skale i Włosani. Zapisywać się można przez cały rok – podczas treningów.

 • Dzielnicowe centrum pomocy osobom niepełnosprawnym i starszym

  W związku z realizacją projektu „Dzielnicowe centrum pomocy osobom niepełnosprawnym i starszym” planowane są trzy 1-dniowe wyjazdy integracyjne dla osób starszych ((...)
 • Targi Pracy i Przedsiębiorczości „Świadomie do celu”

  Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Prezes Agencji Rozwoju Miasta S.A. oraz Dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie serdecznie zapraszają wszystkich mies(...)
 • Projekt „Kierunek Kariera” – doradztwo zawodowe i szkolenia dla osób pracujących!

  Chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje(...)
 • : Akcja szczepienia lisów na terenie Województwa Małopolskiego.

  Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie zawiadamia, że na terenie Województwa Małopolskiego w dniach od 27 września do 6 października 2018 r. zostanie pr(...)
 • XVII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. 28 – 30 września 2018

  Wszystkie ścieżki tegorocznych uroczystości, imprez, wydarzeń, mają jeden mianownik - Wolność. Wytęskniona, odzyskana. To gigantyczne zwierciadło dziesiątków pokoleń(...)
 • Dobry Czas na Pracę KOM i ST

  Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego realizuje projekt „Dobry Czas na Pracę KOM i ST” mający na celu aktywizację osób niepracujących które ukończyły 30 rok życia (...)
 • Biuletyn 03/2018 - wrzesień

  Zapraszamy do zapoznania się z nowym numerem biuletynu Dzielnicy III Prądnik Czerwony. W numerze między innymi: Dominik Jaśkowiec - Perspektywy rozwoju dzielnicy Pa(...)
 • Treningi karate dla dzieci

  Krakowski Klub Karate Tradycyjnego oddział Prądnik Czerwony zaprasza na treningi karate dla dzieci w roku szkolnym 2018/2019. Karate ćwiczyć mogą dzieci już w wieku(...)
 • Akcja Eksploracja 2018

  Akcja Eksploracja to jesienny cykl wydarzeń, podczas których odkrywamy miejsca i historie związane z dziedzictwem kulturowym Krakowa i okolic. Jak co roku zapraszamy(...)
 • EDD 2018 „Niepodległa dla wszystkich”

  W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz jest również motywem przewodnim 26. edycji Europejskich D(...)
 • Med Meeting Kraków 2018

  Fundacja Nauka i Kultura zaprasza w dniach 14 – 16.09.2018 na Med Meeting Kraków 2018 organizowany na Bulwarze Inflanckim, gdzie spotkać będzie można lekarzy oraz s(...)
 • Wiedzieć więcej o...

  Muzeum Lotnictwa Polskiego rozpoczynamy nowy cykl sobotnich spotkań, w czasie których postaram się opowiedzieć wiele ciekawych historii związanych z lotnictwem, pilo(...)
 • Sesja XLVIII - 11.09.2018

  Zarząd Rady Dzielnicy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na XLV sesję Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Sesja odbędzie się 11.09.2018 o godzinie 19.00 (...)
 • Zapraszamy do głosowania na projekt Rady Dzielnicy III

  Miło nam poinformować, że konkurs „Patroni krakowskich ulic”, który zainicjowany kilka lat temu przez Radę Dzielnicy III Prądnik Czerwony wspólnie z Młodzieżowym Do(...)
 • Darmowe dyżury prawne

  Dzielnicy III Prądnik Czerwony zaprasza na darmowe dyżury prawne, które odbywają się w drugą środę miesiąca. W środę 12 września 2018 r. w godz. 14-17 będzie dyżu(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.